אתם קוראים...
בשוטף

מע"מ במזומן, כן או לא?

אתמול נתקלתי בטמקא בכתבה הזו, הקלות לעסקים – ישלמו מע"מ לאחר שיקבלו כסף. כידוע לכל עצמאי ולכל מי שעובד כפרילאנס, מדובר בנושא כאוב. מתרגמים ועורכים רבים שעובדים עם מוסדות ציבור (או עם חברות גדולות) נדרשים להוציא חשבונית מס ולשלם מע"מ הרבה לפני שהם רואים את הכסף. הצעת החוק הועברה אמנם בקריאה ראשונה אבל אין לה עדיין שיניים, ובכל זאת העניקה תקווה לרבים מחבריי המתרגמים שמיהרו להפיץ את הכתבה בפייסבוק ובכמה ליסטים.

א-מה-מה, שלשום קיבלתי מייל מלהב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל) בדיוק בנושא הזה. אליבא דלהב, אסור ללקוח לדרוש חשבונית מס כל עוד הוא לא שילם לכם. הנה המכתב כלשונו, כולל אסמכתא מהחלונות הגבוהים ביותר.

בהמשך למאבקה של להב לתשלום מע"מ במזומן, הרינו להפנות תשומת לבכם לנושא הבא:

1. על אף הוראות תיקון 37 לחוק המע"מ, נתקלים רבים מבתי העסק ובעלי המקצועות החופשיים בסירוב של מוסדות לשלם להם את שכ"ט, לפני המצאת חשבונית מס בגין תשלום עתידי.
2. סירוב שכזה אינו עולה בקנה אחד עם התיקון ולמעשה, מהווה עבירה על החוק מטעם אותו מוסד. להוכחת האמור, מצורף לעיונכם נייר עמדה שהתקבל מרשות המסים בעקבות פנייתו של מר שמואל חרסט, סגן נשיא בלהב ויו"ר משותף של ועדת המסים של להב.
3. מנייר העמדה עולים הדברים הבאים:
• מועד החיוב במע"מ בגין עסקאות של בעלי מקצועות חופשיים חל עם קבלת התמורה.
• מועד הוצאת החשבוניות בגין עסקאות של בעלי מקצועות חופשים הינו בתוך 7 ימים מיום קבלת התמורה על ידם.
• בהתאם, המוסד המשלם לא נדרש לדווח על חשבוניות מס שטרם חל המועד להוצאתן.

עכשיו כבר התלבלבתי, כמו שאומרים: אז יש חוק או אין חוק? מותר להוציא חשבוניות מס רק אחרי שמקבלים את הצ'ק המיוחל, או לא? קראתי קצת בנושא והנה מה שמצאתי באתר מיסים ועסקים:

סעיף 29 לחוק מס ערך מוסף קובע חריגים שבהם מועד החיוב במס הוא על בסיס דיווח מזומן קרי, במועד קבלת התשלום בגין העסקה. בתקנה 7 לתקנות מע"מ הוגדרו קבוצות עוסקים, בעיקר בעלי מקצועות חופשיים וסוגי עסקאות אשר מועד החיוב במע"מ לגביהם חל עם קבלת התמורה על בסיס מזומן.

בתקנה 7(א)(6) לתקנות מס ערך מוסף, נקבע כהוראת שעה לשנת 2009, כי נותני שירותים ואחרים אשר חלה עליהם החובה לנהל פנקסי חשבונות על פי תוספת יא' להוראות מס הכנסה (ניהול פנקסי חשבונות) ושמחזור עסקאותיהם אינו עולה על 15,000,000 ₪, ידווחו על עסקאותיהם על בסיס מזומן. כלומר, יוציאו חשבוניות רק בעת קבלת התקבולים בפועל על ידם ולא לפי מועד מתן השירות. כעת מוצע לעגן את ההוראה האמורה כהוראה של קבע במסגרת חוק מע"מ.

יש לי תחושה שאף אחד מאיתנו, המתרגמים והעורכים, לא מרוויח 15 מיליון ש"ח (!) בשנה, כך שהתקנה תקפה גם לגבינו. אז מעתה דרשו מהלקוחות שלכם לקבל חשבונית עסקה – כך תשלמו את המע"מ רק אחרי שתקבלו את הכסף, ובאה לציון הקלה (מסוימת).

עדכון חם ישר מהתנור – היועץ מס שלי הודיע לי עכשיו שמ-1 באפריל 2012 אני לא צריכה להוציא חשבונית מס אלא אחרי קבלת הכסף. עד אז, חשבונית עסקה או אפילו דרישת תשלום תספיק.

מודעות פרסומת

דיון

9 מחשבות על “מע"מ במזומן, כן או לא?

  1. אני אוסיף על זה עוד פיסת מידע:
    עד היום עוסק פטור, שאינו משלם מע"מ כלל, מוגבל להכנסה של כ-75 אלף שקל בשנה. החל בשנה הבאה הסכום יעלה ל-100 אלף שקל בשנה, ושווה לשקול את המעמד הזה. יש בו יתרונות עצומים לעסקים קטנים: דו"ח שנתי בלבד, הוצאות רו"ח קטנות בהרבה ועוד המון.
    ואין מע"מ! אין מע"מ! 🙂

    פורסם ע"י רוני | 9 במרץ 2011, 9:21
    • אני נתקלת לא פעם בתגובות דומות והאמת שאני לא כ"כ מבינה את הרציונל. אין לי שום בעיה לשלם מע"מ – הרי אני גם גובה מע"מ ומקזזת ממנו הוצאות, כך שזה אפילו משתלם.
      ואני כבר שנים מוציאה חשבוניות עסקה כך שגם בקטע הזה אני לא מפסידה הרבה.

      פורסם ע"י אינגה מיכאלי | 9 במרץ 2011, 11:23
  2. אינגולי, תודה!
    כפרילנסרית אני נתקלת בבעיה הזאת כל פעם מחדש. שוב ושוב אני מבקשת מהלקוח לקבל ממני חשבונית עסקה, ולהמתין אחרי התשלום כדי לקבל ממני חשבונית מס/קבלה, והלקוחות מסרבים!
    נקווה שעכשיו מתחיל לזוז משהו לטובתנו 🙂
    נשתמע,
    ממ

    פורסם ע"י מֶמֶ | 9 במרץ 2011, 10:01
  3. אני כבר שנים מוציא חשבונית רק לאחר קבלת תשלום, גם כשעבדתי עם מוסדות (מעט מאוד, יש להודות).

    בדרך כלל מספיקה התעקשות קלה, כי הם יודעים את החוק. פשוט נוח להם להזדכות על המע"מ עוד לפני שהוציאו אגורה מהכיס.

    פורסם ע"י יוסי רוזנמן | 9 במרץ 2011, 13:08
    • גם אני. אבל שמעתי לא מעט סיפורים – בעיקר על מוסדות כמו אוניברסיטאות ומשרדי ממשלה – שמסרבים לשלם ללא חשבונית מס… ואלה גם הלקוחות שבד"כ מוציאים את הנשמה עד שהם משלמים.

      פורסם ע"י אינגה מיכאלי | 9 במרץ 2011, 13:57
      • דרך אגב, מה שגרם לי להחליט לא לתת חשבונית עד שלא אקבל את הכסף היה מקרה שחברה פשטה את הרגל לפני ששילמו לי.

        אז לא רק שלא קיבלתי את הכסף (יותר מ- 5,000 ש"ח לפני יותר מעשר שנים), גם שילמתי מע"מ ומס הכנסה. קבלת אישור להוציא חשבונית זיכוי הוא תהליך בירוקרטי מייגע שיכול להימשך מספר שנים (!). אני באיזשהו שלב נשברתי, כך ששילמתי ביוקר על הזכות לעבוד עבור אותה חברה.

        פורסם ע"י יוסי רוזנמן | 9 במרץ 2011, 16:55

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

15% הנחה קבועה לקוראי הבלוג על כל המדריכים והמפות של "העולם"

לחצו על התמונה כדי להיכנס לאתר ולזכות בהנחה

%d בלוגרים אהבו את זה: